fbpx Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Konference Internet a Technologie #19 – sledujte On-line

0

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, pořádá tradiční konferenci Internet a Technologie (19), která se i letos uskuteční na dvou místech. Přednášková část se bude konat dnes 14. listopadu v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích. Pásmo workshopů potom proběhne 15. listopadu ve výukovém centru Akademie CZ.NIC.

Online sledování

 

Program

 

Čtvrtek, 14. listopadu 2019
Čas Přednáška
8:30 Registrace
9:20 Zahájení konference
9:30 Konec IP adresních bloků pro Evropu
Ondřej Filip
9:55 Na TLD scénu vstupuje .ευ
Regina Fuchsová | EURidDevítiletý „Fast Track“ skončil a EURid, správce domény nejvyšší úrovně .eu, dnes spouští svoji třetí „tečku”. V IDN-skeptickém českém internetovém prostředí se přímo nabízí otázka „… a komu tím prospějete?” Jaké postavení mají IDNs v dnešním Internetu? Co se stane se stávajícími registracemi domén v řečtině pod .eu?
10:10 Stěhování (nejen DNS) do privátního sálu
Václav SteinerLetošní rok se v týmu administrátorů nesl v duchu stěhování infrastruktury do privátního sálu v DC Tower. Hlavní motivací bylo zvýšení úrovně zabezpečení, dále pak více prostoru a posílení napájení a chlazení pro naše technologie do dalších let. Současně jsme se stěhováním provedli i několik upgradů síťové infrastruktury. Přijďte si poslechnout, jak celé stěhování probíhalo. A pro aktivní účastníky bude určitě možné získat místo na nějaké z plánovaných exkurzí právě do privátního sálu.
10:35 Převod domén od dcery k matce aneb „Mezigenerační“ potíže
Erich Syrovátka | INTERNET.CZZajímá vás, co všechno musely uvedené dvě příbuzné po desetiletém „soužití“ vyřešit, aby úspěšně převedly domény pod jeden společný účet? Pak si nenechte ujít prezentaci, kde budou zmíněny překážky, které se nám postavily do cesty a jak jsme se s nimi nakonec vypořádali.
11:00 Přestávka
11:30 Projekt Ludus: Nástroj pro pokročilou ochranu vašeho routeru
Sebastian García, Ondřej Lukáš, Kalin Ivanov | AI Center, FEL ČVUTDomácí routery jsou cílem každodenních útoků z Internetu. V naší přednášče představíme projekt Ludus, který přináší princip kolektivní ochrany, kdy se uživatelé mohou bránit společnou strategií proti útokům. Během přednášky se ukážeme, jak lze využít Teorii her pro nalezení optimální strategie pro jednotlivé routery a zaměříme se i na možnosti odhadu účinnosti jednotlivých strategií z anonymizovaných dat. Během přednášky představíme také nástroj Ludus, open – nástroj pro routery Turris, který využívá herně teoretické strategie pro rozmístění honeypotů. (Přednáška proběhne v anglickém jazyce).
11:55 Novinky ze světa routerů Turris
Michal HrušeckýCo se významného událo za poslední rok v projektu Turris? Kam se posunul hardware a software? Jaké se objevily novinky v použití našich routerů a co naši uživatelé, ať už firemní či domácí, oceňují?
12:20 Turris:Sentinel – sběr dat a dynamický firewall znovu a lépe
Martin PrudekVýzkumný projekt Turris začínal jako sonda do českého Internetu se zabudovaným systémem sběru dat, jehož viditelné výstupy jsou například greylist a dynamický firewall. Po úspěšném uvedení routeru Turris Omnia však začalo být jasné, že stávající architektura není připravena na rostoucí počet uživatelů a s výhledem na produkci modulárního routeru Turris MOX bylo nutné celý systém přepracovat. Výsledkem je projekt Sentinel, který je nyní v testovací fázi a je volitelnou součástí Turris OS. Přednáška pojednává o architektuře systému a jeho pokroku v nahrazení původního uCollectu.
12:45 Jak vybudovat kvalitní městskou Wi-Fi síť bez státních peněz?
Tomáš Dragon, Antonín Zúber, Rudolf Krejcar | Dragon InternetV Mladé Boleslavi se zdarma pravidelně připojuje více než čtvrtina obyvatel k soukromé městské Wi-Fi síti, která je sponzorovaná reklamou. V síti se zároveň testuje několik inovací, mezi které patří „přístupový klíč“ realizovaný mobilní aplikací, prodej hyperlokální reklamy nebo uživatelské měření kvality sítě pomocí služby NetMeter. Síť poskytuje i placenou část, ve které se vstup autorizuje pomocí mojeID.
13:10 Oběd
13:55 Nelehká cesta mojeID ke statusu kvalifikovaného systému
Jaromír TalířKdyž loni v létě vstoupil v platnost zákon o elektronické identifikaci, který definoval roli kvalifikovaného systému elektronické identifikace jako poskytovatele identit, který je možné použít pro online služby státu, doufali jsme, že mojeID do této role vklouzne jako kachna do vody. Přednáška popíše úskalí, která na této cestě zdoláváme a jaký je aktuální stav.
14:20 Novinky v projektech Knot DNS a Knot Resolver
Libor PeltanProjekty Knot DNS a Knot Resolver se stále intenzivně vyvíjejí. Náplní prezentace bude seznámení s nejvýraznějšími změnami v těchto projektech, ke kterým došlo za uplynulý rok.
14:45 Co (ne)přináší šifrování DNS
Petr ŠpačekSvětem DNS dnes hýbou protokoly pro šifrování provozu jako DNS-over-TLS (DoT) a DNS-over-HTTP (DoH). Prohlížeč Firefox, který dosud používal „klasické“ nešifrované DNS, se postupně chystá zapnout DoH ve výchozím nastavení. Přednáška se pokusí odpovědět na otázky, co přináší šifrování z hlediska soukromí, výkonu, architektury DNS a jak asi ovlivní vaši síť.
15:10 Pasivní analýza dostupnosti DNS serverů
Maciej AndzińskiPro klienty služby DNS je důležitým parametrem doba odezvy (round-trip time, RTT). Ta je dána jak geografickou vzdáleností mezi klientem a serverem, tak i nastavením směrování (anycast). Tento příspěvek popisuje pasivní metodu odhadu RTT pro klienty DNS dotazující se na data v zoně CZ. K tomuto účelu se používají záznamy o DNS provozu sbírané ze všech serverů provozovaných sdružením CZ.NIC. RTT se odhaduje pouze pro DNS dotazy přes TCP, a to ze sekvence paketů, které si klient a server vyměňují při navazování spojení (tzv. TCP handshake). Během výstupu se podíváme na výsledky pasivní metody odhadu RTT pro doménu .CZ a zaměříme se také na klady a zápory této metody. (Přednáška proběhne v anglickém jazyce).
15:35 Přestávka
16:05 Postřehy z pilotního provozu služby „Penetrační testy“
Martin KuncTým CSIRT.CZ na základě dřívějších zkušeností a dotazů zavádí novou službu penetračního testování. V roce 2019 bylo provedeno pilotní testování prvního velkého zákazníka z řad veřejné správy. Přednáška bude o tom, co se povedlo, co nás potrápilo, a co se nepovedlo (ne nutně v tomto pořadí). Také se dozvíte za jakých podmínek a v jakém rozsahu bude služba poskytována. Už teď můžeme prozradit, že podmínky potěší jak členy sdružení, tak případné zájemce z řad veřejné správy.
16:30 Podpůrné nástroje CSIRTu
Edvard RejtharCSIRT.CZ vyvíjí několik malých nástrojů pro usnadnění programování či práce na počítači. Jak efektivně přepínat aplikace či naplánovat směny v malém týmu? Mělo by odeslání e-mailu s GPG podpisem zabrat víc než jediný řádek? Jak zpracovat obrovské logy? V rychlosti všechny aplikace představíme a ukážeme, jak je můžete použít i ve vaší organizaci.
16:55 Technická dokumentaristika v ČR a Evropě
Jan LabskýV technickém oddělení již přes čtyři roky detailně řešíme technickou dokumentaci našich projektů. Ta náleží do širšího oboru „technická komunikace“, kterým se na evropské úrovni zabývá několik významných organizací. Avšak v ČR je tento obor téměř neznámý a málo se ví, jaký má význam.
17:20 317 dní s Bezpečně na netu
Jiří PrůšaV lednu letošního roku se naše sdružení stalo národním koordinátorem aktivit zaměřených na bezpečnost dětí na Internetu. Společně se podíváme na to, co jsme za necelých 11 měsíců dokázali, ať již se jedná o film Maturant, seriál #martyisdead, materiály ke knize ON-LINE ZOO nebo preventivně-osvětové akce pro různé cílové skupiny. Především pro rodiče (ale nejen pro ně), pak budou součástí přednášky též poznatky získané během akcí na školách.
17:45 Konec
Pátek, 15. listopadu 2019
Čas Workshopy a semináře
10:00 Tvorba balíčků pro OpenWrt
Jan Pavlinec, Josef SchlehoferOpenWrt je linuxová distribuce navržená primárně pro routery a na jejím základě je postaven Turris OS. Na workshopu si nejdříve projdeme přípravu build systému na GNU/linuxové distribuci a seznámíme se strukturou Makefilu, ve kterém se definují základní informace o balíčku. Potom k balíčku přidáme konfigurační soubory, patche, balíček zkompilujeme, nakonec nahrajeme a otestujeme na skutečném routeru.Přihlásit
12:00 Přestávka
13:00 Routování v BIRDu
Ondřej ZajíčekWorkshop je zaměřený na dynamické routování pomocí routovacího démona BIRD. Budou vysvětleny základy dynamického routování na Internetu, představen routovací protokol BGP a předvedeno nasazení BIRDa jako BGP routeru.Přihlásit
14:30 Přestávka
15:00 Kyberšikana a další rizikové jevy na Internetu
Martin KožíšekWorkshop provede účastníky různými formami kyberšikany, kterými mohou být verbální útoky, ztrapňování šířením fotografie, videa nebo zvukové nahrávky, vyhrožování a zastrašování, krádež identity, průnik na účet s cílem dehonestovat oběť nebo vydírání. Účastníci se seznámí také s principy sociálního inženýrství, sextingu a různými formami manipulace s dětmi ve vztahu k Internetu.Přihlásit
16:30 Konec

 

Více informací naleznete přímo na stránkách CZ NIC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *